Перечинський півмарафон Федора Фекети

Біжи як легенда

1896 рік. Афіни

Відбуваються перші Олімпійські Ігри сучасності. Вперше в програму змагань включений марафон - 42-кілометровий забіг в честь гінця Фідіппіда, який в 490 році до н.е. пробіг цю відстань, аби повідомити афінян про перемогу над військом перського царя Дарія.

Перший марафон виграє поштар із Греції Спиридон Луїс. Він був настільки бідний, що не міг купити собі навіть взуття для участі в змаганнях. Гроші на це зібрали його односельці. Але після перемоги Луїс стає народним героєм. Влада Греції подарувала йому бочку вина, тонну шоколаду, 10 корів, 30 баранів, талон на безкоштовне харчування протягом року, безкоштовний пошив одягу та користування перукарськими послугами протягом усього життя. Якийсь грецький бізнесмен виділив національному герою величезну суму для того часу - 25 тисяч франків.

В його честь названо Олімпійській стадіон в Афінах та численні клуби любителів бігу по всій планеті.

Більше півстоліття до цього. Закарпаття.

Колега Спиридона Луїса, поштар із Перечинщини Федір Фекета, майже тридцять років щоденно долав 60 кілометрів - ну чим не марафонець?! І це в будь-яку погоду, по бездоріжжю, через гори та доли з рідного села Тур'я Ремета до Ужгорода й назад. В часи, коли його колеги з Європи долали в рази менші відстані. Носив кореспонденцію, урядові документи, новинки та вісточки краянам чи не з усіх кінів світу. Помер Федір Фекета, фактично, на робочому місці, важко захворівши від переохолодження, коли зимою провалився під кригу.

Справно служив людям Посол, як його поважно називали односельці, й свідченням великої поваги краян до свого поштаря є те, що на зовнішній стіні сільської церкви у Тур'ї Реметі по його смерті, в 1838 році, встановлено монумент-баральєф з написом: "В Память Приязности, Тверезности, Чесности и Послужности посла Феодора Фекета". Певний період Федір Фекета в характерному вбранні був зображений і на печатці села.

А з 2004 року сквер на центральній площі міста Перечин прикрашає бронзовий памятник славетному поштарю. До речі, це єдиний в світі памятник поштарю.

29 травня 2016 року. Ужгород - Перечин.

В честь 120-ї річниці проведення першої сучасної Олімпіади був проведений "Перечинський Півмарафон поштаря Федора Фекети" за маршрутом Ужгород - Перечин. Учасники пробігли маршрутом, який щодня долав прославлений Поштар.

Організатори сподіваються, що захід стане традиційним та буде проводитись щороку.